Evangelische Kirche A.B. in Kronstadt

Veranstaltungen und Neuigkeiten

ANSPRACHE DES STADTPFARRERS ZUM SCHULABSCHLUSS

Im Rahmen der Abschlussfeier der 12. Klassen des Honteruslyzeums am 5. Juni hat Stadtpfarrer Christian Plajer die besonderen, bleibenden Bemühungen unserer Gemeinde um eine umfassende Bildung und das Gedeihen des Nationalkollegs herausgestrichen:

„Sehr geehrter Herr Direktor, Ihnen möchte ich stellvertretend für die gesamte Schule für die gute Zusammenarbeit danken, v.a. die gemeinsamen Projekte mit Schülern, Chören, Ensembles, Freizeiten, Ausfahrten, wir bleiben dran und bauen daran weiter.
Liebe Lehrer und Schüler, diese Feier ist ein Ritual der Trennung und des Neubeginns. Gemeinsame Wege von Lehrern und Schülern, gemeinsame Wege von Kollegen kommen zu einem Ende. Nicht nur Wehmut über das, was zurück bleibt, sind damit verbunden, sondern auch Freude über neue Wege,
die sich auftun. Dazu möchte ich Euch und Ihnen ein Wort sagen: Gott ist da! Gott geht mit! Der gute, gnädige Gott will jeden von uns gute, gnädige Wege führen. Wir wollen dafür offen sein und ihm vertrauen. Und er wird uns reich beschenken. So möge sein Segen ruhen auf dem, was jetzt endet, es möge sein Segen ruhen auf dem, was neu beginnt, es möge sein Segen ruhen auf dem, was guten Wissens und Gewissens weiter geführt wird.

Stimate domnule Director, mulțumind pentru buna colaborare între parohia Bisericii Negre și Colegiul Național Johannes Honterus, vă asigur că, în continuare, vom fi alături de dumneavoastră, de profesori și învățători, dar în special alături de elevi. Împărtășim valorile unei educații care se bazează pe respect reciproc, pe autenticitate și iubire. Prin credință, Dumnezeu ne inspiră, astfel încât să interiorizăm astfel de valori. Suntem conștienți de faptul, că posibilitățile noastre de acțiune concretă în favoarea Colegiului nu au crescut, dimpotrivă. Ne este mai greu decât altădată de a susține și din pct. de vedere material această școală. Totuși vreau să amintesc, simbolic, faptul că în acest an de criză, parohia își asumă restul de plată pentru o parte din clădirea, pe care o vedem cu toții (în spatele meu), în valoare de peste 250.000 Euro, pusă la dispoziție din fonduri proprii, în condițiile în care am oprit până și lucrările la acoperișul Bisericii Negre. Asigurăm astfel, ca pe viitor, Colegiul Național Johannes Honterus să dispună de aceste spații, care vor deveni, sperăm din inimă, o școală modernă, capabilă să facă față provocărilor secolului 21. Tuturor elevilor care își iau rămas bun de la această școală, le doresc din inimă, o atitudine pozitivă și constructivă în tot ce vor întreprinde, o inimă deschisă pentru oameni, o inimă deschisă pentru Dumnezeu. Să vă binecuvânteze bunul Dumnezeu, să ne binecuvânteze pe noi, toți.“